Dyk Mühle

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písmaHistorie Mlýnu Dyk
Region – Waldviertel

V tomto regionu s minimem dopravy a průmyslu, kde krajinu tvoří pole, lesy a louky, jsou země, voda a vzduch ještě zdravé. To je důvodem, proč právě zde hospodaří většina rakouských bio zemědělců.

Mlynářská tradice rodiny Dyk, která sahá až do roku 1881, je předávána z generace na generaci. Od roku 1970 řídí mezinárodně působící firmu mlynář a vynálezce Peter Dyk ve spolupráci se svou manželkou Lydií. Velmi aktivní ve vedení firmy je rovněž jejich dcera Lisa. 

Vývoj a produkty

Bio průkopník Peter Dyk vyvinul počátkem 70. let nový mlecí systém, který namele šetrně celozrnné mouky a současně zaručí jejich trvanlivost po dobu několika měsíců. Mlýn Dyk byl také prvním provozem v Rakousku, který začal rozemílat obiloviny z biologicky kontrolovaného zemědělství.

 

Z tohoto nového mlecího systému byl také vyvinut koncept CMS mlýnu (Compact Milling System). Nový systém krátkého mletí obilovin je na klíč zabudovaný ve dvou kontejnerech.  Díky mobilitě, jednoduchému ovládání a nízkým investičním nákladům se tento mlýn hodí především pro tzv. rozvojové země, kde může být obilí převezeno přímo k mobilnímu kontejnerovému mlýnu. 

V roce 1990 investoval Mlýn Dyk do extrudovací linky. Tím byl zahájen nový rozsáhlý výzkum. Konečnými produkty tohoto zpracování jsou bobtnavé mouky pro výrobce pečiva a pro oblíbené bio dobroty.  

Dnes reprezentuje Mlýn Dyk moderní vzorový provoz s inovativní paletou produktů, mlynářskou výzkumnou linkou a rozšiřujícími se mezinárodnámi obchodními vztahy.